Gosiak Nowicjusz
Dołączył: 21 Lip 2006 Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Rzeszów
|
Wysłany: Pią 13:16, 21 Lip 2006 Temat postu: akcja Z PSEM ZA PAN BRAT |
|
|
Zbyt krótko spacerujemy z psami i nie zabieramy ich do weterynarza
- sytuacja czworonogów we wschodniej Polsce
Z badań niezależnego instytutu badawczego TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie organizatorów programu Z PSEM ZA PAN BRAT wynika, że 66% mieszańców wschodniej Polski chodzi ze swoim psem do weterynarza jedynie raz w roku, a 20% respondentów z tego regionu odwiedza lekarza ze swoim pupilem tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.
Skąd psy na wschodzie?
Z badań wynika, że we wschodnich rejonach Polski 66% właścicieli psów wzięło swojego ulubieńca od rodziny lub znajomych, a jedynie 7% kupuje psa od hodowcy. Oznacza to, że mieszkańcy tego regionu najczęściej nie płacą za swoje psy i decydują się na nie pod wpływem impulsu i uroku szczeniaka. Tymczasem odpowiedzialna opieka rozpoczyna się już w momencie podjęcia decyzji o posiadaniu psa. Zanim pod dach trafi pies, trzeba się do tego przygotować nie tylko materialnie, ale także mentalnie. Odpowiedzialność rozpoczyna się już w momencie przyjęcia zwierzęcia pod swój dach. Często decyzje podejmujemy pochopnie pod wpływem emocji lub chęci sprawienia przyjemności dziecku. Posiadanie psa to jednakże nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, spędzania z nimi czasu, właściwej karmy i opieki lekarskiej – wyjaśnia Grzegorz Kurski, lekarz weterynarii. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP odkryły również smutną prawdę o losie psów ze schronisk. Okazuje się, że tylko 2% mieszkańców wschodniej Polski przygarnęło swojego psa ze schroniska.
Jak dbamy o naszych ulubieńców?
Z badań wynika że mieszkańcy wschodniej Polski nie wiedzą jak powinni się nimi opiekować i dbać o ich zdrowie. Jednym z podstawowych obowiązków odpowiedzialnego właściciela jest dbanie o zdrowie psa. Tymczasem z danych wynika, że 66% właścicieli psów z tego regionu odwiedza weterynarza tylko raz w roku, a 20% robi to tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Najczęstszym powodem tych wizyt są obowiązkowe szczepienia ochronne (85%). Jedynie 12% właścicieli chodzi z psem do weterynarza z powodu okresowych kontroli stanu zdrowia.
Odpowiedzialna opieka to oczywiście również zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu. Tylko 45% mieszkańców wschodniej Polski zabiera swoje psy na spacer, a ponad połowa (55%) wcale tego nie czyni. Pocieszający może wydawać się fakt, iż spacery z psami trwają od 20 do 45 minut (45%). Problem w tym, że już tylko 18 % właścicieli psów ze wschodnich rejonów Polski spaceruje ze swoimi pupilami 4 razy dziennie lub częściej.
Jednak najbardziej niepokojące dane na temat sytuacji psów na wschodzie naszego kraju dotyczą warunków, w którym przyszło im mieszkać. Ponad połowa czworonogów na wschodzie jest trzymana w budach i co gorsza na łańcuchu (dokładnie 52%, co stanowi najgorszy wynik w Polsce).
Psy ze wschodu podróżują najrzadziej w Polsce. Aż 82% mieszkańców tej części naszego kraju deklaruje, że nigdy nie podróżowało ze swoim czworonogiem. Ci nieliczni, którzy kiedykolwiek przemieszczają się z psem, czynią to co najwyżej 2-3 razy w roku (25%). Wynik ten nie świadczy źle konkretnie o mieszkańcach Polski wschodniej i związany jest z bardziej ogólną kwestią, czy Polska to kraj przyjazny zwierzętom, czy Polacy jako naród są tolerancyjni. Jak tłumaczy to zjawisko, Marta Strumińska, socjolog, ekspert z rady programowej kampanii Z PSEM ZA PAN BRAT: „Z czworonożnym pupilem zazwyczaj podróżuje się własnym samochodem. Podróżowanie z psem publicznym środkiem transportu bywa kłopotliwe. Pies, z oczywistych względów nie przestrzega reguł społecznych obowiązujących w tego typu miejscach, m.in. reguły „uprzejmej nieuwagi”, obwąchuje pasażerów, radośnie rzuca się na wybrańców, hałasuje. Nawet jeżeli pies zachowuje się spokojnie, pasażerowie mogą obawiać się jego potencjalnie nieprzewidywalnych reakcji. Publiczne środki transportu nie zostały zaprojektowane z myślą o właścicielach zwierząt, przez co podróż pociągiem czy autobusem dla psa jest najczęściej doświadczeniem bardzo stresującym.”
Właściciele psów nie zdają sobie sprawy z potrzeb żywieniowych swoich ulubieńców – to kolejny wniosek jaki można wysnuć z badań. Na wschodzie, tak jak w pozostałych regionach Polski zdecydowanie zbyt często karmimy psy – 52%. Kolejnym często popełnianym błędem jest podawanie psom niewłaściwego pożywienia - pieczywa (prawie 7%), ziemniaków (4,6%) kości (aż 16,4%), mięso i kasze (ponad 14%). Takie zachowania najczęściej nie wynikają ze złej woli, a nieświadomości właścicieli na temat psów i ich potrzeb.
Właśnie dlatego w maju tego roku ruszyła II edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Z PSEM ZA PAN BRAT skierowanego do właścicieli psów. Działania wokół programu mają na celu zwiększenie świadomości odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami oraz promowanie właściwych postaw wobec problemu prawidłowej pielęgnacji czworonogów. Za pośrednictwem mediów i dedykowanej strony internetowej [link widoczny dla zalogowanych] każdy właściciel psa będzie mógł dowiedzieć się jak opiekować się swoim pupilem, jak dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie.
W ramach programu sześć polskich miast odwiedzi Mobilna Klinika Weterynaryjna, w której bezpłatnie można będzie zbadać zwierzaka. Już niedługo Mobilna Klinika Weterynaryjna zawita do Krakowa (23.07) i Katowic(27.08 ), gdzie w niezwykłych psich miasteczkach nie tylko będzie można sprawdzić stan zdrowia swojego psa ale także zapytać od poradę specjalistów od psiej dietetyki i psychologii. Wszyscy, którzy pragną przygarnąć do domu psa będą mogli zapoznać się z warunkami adopcji i wybrać czworonoga z schroniska.
_____________________________________________________
Kontakt dla prasy:
Anna Wytrykowska; tel. (22)628 05 93 - 161; kom. 606 361 220, [link widoczny dla zalogowanych]
Anna Piątkowska; tel. (22)628 05 93 – 167; kom. 692 486 736, [link widoczny dla zalogowanych]
Z PSEM ZA PAN BRAT 2006 to już druga edycja nowatorskiego programu edukacyjnego skierowanego do właścicieli psów. Działania wokół programu mają na celu zwiększenie świadomości odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami oraz promowanie właściwych postaw wobec problemu prawidłowej pielęgnacji czworonogów. Program edukacyjny Z PSEM ZA PAN BRAT dotrze do szerokiej rzeszy odbiorców zarówno poprzez media jak i bezpośrednio, w ich miejscu zamieszkania, poprzez spotkania w ramach spektakularnych pikników. Z komunikatów dystrybuowanych przez organizatorów programu, będzie można dowiedzieć się, jak opiekować się swoim pupilem, jak dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. W ramach programu sześć polskich miast odwiedzi Mobilna Klinika Weterynaryjna, w której bezpłatnie można będzie zbadać zwierzaka.
Post został pochwalony 0 razy |
|